paykasa

Güçlü Dolar Ve TÜRKİYE

Paykwik Kart Bayisinden Alınır

Güçlü Dolar Ve TÜRKİYE

Nisan 15, 2019 Blog 0
images - Güçlü Dolar Ve TÜRKİYE

Türk iktisatçıları, döviz kurunun ekonomi üzerindeki önemini o kadar çok yazmış ve konuştular ki, her ev hanımı veya taksi şoförü, aslında yalnızca kendisiyle gururla Türk diyen herkes, ana argümanların farkındadır.

Birincisi, Türkiye aşağı yukarı 175 milyar dolarlık ara malı ithal ettiğinden üreticiler, Türk Lirasını kendi fiyatlarına göre değer kaybetmeye zorluyorlar. Ayrıca, Türk şirketlerinin yabancı para cinsinden (YP) borçları varlıklarından 180 milyar dolar daha yüksektir. Bu kadar yüksek bir “açık pozisyon”, çoğu Türk firmasının lira değer kaybına karşı titiz olduğu anlamına gelir.

Daha güçlü bir dolar ile ilgili hepsi korkunç değil. Daha az değerli bir lira, Türk mallarını Paykwik nispeten daha ucuz hale getirecektir. Sonuçta uluslararası talepteki yükseliş sonunda fiyat etkisini aşacak ve toplam ihracat dşayeti, en azından kuramde artacaktır. Ekonomide buna J eğrisi etkisi adı verilir.

Türkiye ekonomistleri döviz kuru ile ilgili konuşurken, lira karşısında yalnızca euro veya dolara bakmıyorlar, bunun yerine her iki döviz kurunun ortalaması olan bir “sepet” e bakıyorlar. Euro-dolar döviz kurundaki Paykasa hareketleri revizyonk için kullanılan bu kolay teknik yakın zamana kadar anlam ifade ediyordu.

Fakat dolar, 2014 ilkbaharından bu yana euro karşısında değer kazanıyor. Avrupa Merkez Bankası’nın kendi kantitatif gevşemesini açıklaması gibi son olaylar, Yunanistan’ın Avro Bölgesi’nden çıkışının ortak para biriminin dağınık hale gelmesina yol açabileceğinden ve önümüzdeki birkaç ay içinde ABD Merkez Bankası’nın ilk oranını artıran ABD verilerinin daha güçlü olacağından endişe duyuyor hepsi bu hareketi güçlendirdi.

Dolar Analiz

Analistler bu eğilimin devam etmesini bekliyor; bazıları dolar sonunda eurodan daha dşayetli olacağını tahmin ediyor, bu yüzden düşen euro dolar döviz kurunun yukarıyada ana hatları çizdiğim mekanizmalar üzerindeki etkisinin üstesinden gelmekte yarar var. Birincisi, Türkiye ihracat gelirlerini avro cinsinden dolar cinsinden eşit hemen hemen eşit olarak alırken, ithalatının neredeyse üçte ikisini dolar cinsinden öder. Sonuç olarak, Türkiye ticaretinin para birimi kompozisyonu, ülke lehine çalışmıyor.

Her durumda, bir ülkenin ihracatının çekiciliğini analiz etmek için fiyatlardaki artışı da dikkate alan reel döviz kuruna bakmak daha iyidir. Türkiye’nin yüksek ve kalıcı enflasyonu sebebiyle reel kur, nominal kurdan daha az değer kaybetmiştir. Yükselen diğer piyasa para birimleri de dolara karşı değer kaybettiğinden, gelişmekte olan ülkelere dayalı reel döviz kuru daha mütevazı bir biçimde düştü.

Türkiye de Dolar

Şirketlerin döviz borçlarına gelince, hem kamu hem de özel borç içeren 400 milyar dolarlık dış borcun yüzde 55’i dolar cinsindendir. Sadece yabancı para kazanan şirketler yabancı para cinsinden yerli bankalardan borç alabilirken, bir firmanın eurodan dolar borç almasını durduracak hiçbir şey yoktur. Aslında, 155 milyar dolarlık döviz kredisinin çoğu dolar cinsindendir. Ekonomi danışmanlığı Capital Economics, Türkiye’nin dolar borcunun GSYİH’nın aşağı yukarı yüzde 40’ını, sadece Şili’yi ikinci olarak hesapladığını ve müşterilere ülkeye “yakından göz kulak olmalarını” önerdi.

Hindistan Merkez Bankası valisi Raghuram Rajan geçtiğimiz günlerde dolar cinsinden borç alan Hint şirketlerini “Rus ruleti oynamak gibi” konusu ile ilgili uyardı. Türk şirketleri için varlık ve borçlarının para birimi kompozisyonu göz önüne alındığında, silahta çok sayıda kurşun var gibi görünüyor.

Dolar yükselicek mi ?

Türk iktisatçıları, döviz kurunun ekonomi üzerindeki önemini o kadar çok yazmış ve konuştular ki, her ev hanımı ya da paykasa taksi şoförü, aslında sadece kendisiyle gururla Türk diyen herkes, ana argümanların farkındadır.

Birincisi, Türkiye yaklaşık 175 milyar dolarlık ara malı ithal ettiğinden üreticiler, Türk Lirasını kendi fiyatlarına göre değer kaybetmeye zorluyorlar. Ayrıca, Türk şirketlerinin yabancı para cinsinden (YP) borçları varlıklarından 180 milyar dolar daha yüksektir. Bu kadar yüksek bir “açık pozisyon”, birçok Türk firmasının lira değer kaybına karşı hassas olduğu anlamına gelir.

Daha güçlü bir dolar hakkında hepsi korkunç değil. Daha az değerli bir lira, Türk mallarını nispeten daha ucuz hale getirecektir. Sonuçta uluslararası talepteki yükseliş sonunda fiyat etkisini aşacak ve toplam ihracat değeri, en azından teoride artacaktır. Ekonomide buna J eğrisi etkisi denir.

Türkiye ekonomistleri döviz kuru hakkında konuşurken, lira karşısında sadece euro ya da dolara bakmıyorlar, bunun yerine her iki döviz kurunun ortalaması olan bir “sepet” e bakıyorlar. Eurodolar döviz kurundaki hareketleri düzeltmek için kullanılan bu basit yöntem yakın zamana kadar anlam ifade ediyordu.

Doların değişi mi ?

Fakat dolar, 2014 ilkbaharından bu yana euro karşısında değer kazanıyor. Avrupa Merkez Bankası’nın kendi kantitatif gevşemesini açıklaması gibi son olaylar, Yunanistan’ın Avro Bölgesi’nden çıkışının ortak para biriminin dağılmasına yol açabileceğinden ve önümüzdeki birkaç ay içinde ABD Merkez Bankası’nın ilk oranını artıran ABD verilerinin daha güçlü olacağından endişe duyuyor hepsi bu hareketi güçlendirdi.

Analistler bu eğilimin devam etmesini bekliyor; bazıları dolar sonunda eurodan daha değerli olacağını tahmin ediyor, bu yüzden düşen euro dolar döviz kurunun yukarıda ana hatları çizdiğim mekanizmalar üzerindeki etkisinin üstesinden gelmekte fayda var. Birincisi, Türkiye ihracat gelirlerini avro cinsinden dolar cinsinden eşit aşağı yukarı eşit olarak alırken, ithalatının neredeyse üçte ikisini dolar cinsinden öder. Sonuç olarak, Türkiye ticaretinin para birimi kompozisyonu, ülke lehine çalışmıyor.

Her durumda, bir ülkenin ihracatının çekiciliğini analiz etmek için fiyatlardaki artışı da dikkate alan reel döviz kuruna bakmak daha iyidir. Türkiye’nin yüksek ve kalıcı enflasyonu nedeniyle reel kur, nominal kurdan daha az değer kaybetmiştir. Yükselen diğer piyasa para birimleri de dolara karşı değer kaybettiğinden, gelişmekte olan ülkelere dayalı reel döviz kuru daha mütevazi bir şekilde düştü.

Şirketlerin döviz borçlarına gelince, hem kamu hem de özel borç içeren 400 milyar dolarlık dış borcun yüzde 55’i dolar cinsindendir. Sadece yabancı para kazanan şirketler yabancı para cinsinden yerli bankalardan borç alabilirken, bir firmanın eurodan dolar borç almasını durduracak hiçbir şey yoktur. Aslında, Paykwik Al 155 milyar dolarlık döviz kredisinin çoğu dolar cinsindendir. Ekonomi danışmanlığı Capital Economics, Türkiye’nin dolar borcunun GSYİH’nın yaklaşık yüzde 40’ını, yalnızca Şili’yi ikinci olarak hesapladığını ve müşterilere ülkeye “yakından göz kulak olmalarını” tavsiye etti. Hindistan Merkez Bankası valisi Raghuram Rajan geçtiğimiz günlerde dolar cinsinden borç alan Hint şirketlerini “Rus ruleti oynamak gibi” konusunda uyardı. Türk şirketleri için varlık ve borçlarının para birimi kompozisyonu göz önüne alındığında, silahta birden fazla kurşun var gibi görünüyor.

Dolar Türk Lirası Karşısında Rekor

Türk Lirası, 21 Mayıs’ta Aralıksız taklalarını uzattı ve dolar karşısında yüzde 2’den çok bir düşüş yaşadı, yükselen bir dolarsızlık yaşadı ve Merkez Bankası’nın çift haneli enflasyonu dizginleme kabiliyeti konusu ile ilgili endişelendi.

TL, bu yıl şu ana kadar yüzde 17 kaybetti ve bu durum en kötü performans gösteren piyasa para birimlerinden biri haline geldi.

21 Mayıs’ta Reuters tarafından aktarılan Nomura International’da yükselen ekonomist İnan İnan Demir, “Bu, ABD Hazinelerinin daha yüksek ABD doları ve daha yüksek bir dolarla karakterize, bozulmaya devam eden küresel bir ortamdan kaynaklanıyor” dedi.

“Geçtiğimiz hafta Ucuz Paykasa Londra’daki [Cumhurbaşkanı Recep Tayyip] Erdoğan’ın konuşması ve Merkez Bankası’nın döviz kuru zayıflığını durduramıyor gibi görünmesiyle durum daha da kötüleşti.”

TL, 4.5920’de dolara karşı 1238 GMT seviyesinde prosedür gördü ve bu gösterge 4.5933 seviyesinin en düşük seviyesine düştü.

Ayrıca, lira euro karşısında değer kaybetti ve yen ve Türkiye’nin dolar cinsinden tahvilleri değer kaybetti.

Yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 10,85 olarak gerçekleşmiştir ve son aylarda yüzde 12,98’e yükselmiştir.

Güçlenen dolar da yardımcı olmadı. Amerikan doları, ABD ile Çin arasındaki ticaret çatışmalarının basitliği hakkında, aşağı yukarı beş ay içinde en yüksek değerlere ulaştı.

Doların altı ana para birimi sepetine karşı endeksi 21 Mayıs’ta beş ayın en yüksek seviyesini belirledi ve bir noktada 93.860 seviyesine ulaştı.

ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin, bu yıl küresel piyasaları sarsan tarife tehditlerini düşürme anlaşmasının sonrasında ABD ile Çin’deki Çin ticaret savaşını “beklemede” ilan etti.